Na Slovensku existuje dedina, kde líška dáva dobrú noc

Neuveriteľné, ale pravdivé. V Krajnej Porúbke stojí socha líšky, ktorá dokáže návštevníkom prvého spánkového rezortu na svete 20 rôznymi spôsobmi zaželať dobrú noc.

Stačí sa okolo sochy prejsť vo večerných hodinách a jednoduché zariadenie na princípe fotobunky vás pozdraví hlasom Zuzany Porubjakovej a popraje vám dobrú noc. Dedina na konci sveta tak svoju najväčšiu nevýhodu dokázala premeniť na výhodu. Vznikol tu totiž prvý spánkový rezort na svete.

Dedina v okrese Svidník, odrezaná od sveta hustými lesmi, na štátnej hranici s Poľskom, dokáže dať svojim návštevníkom to, čo mnohí z nich doma nemajú - pokojný a bezpečný spánok.

„V Krajnej Porúbke nie je vôbec žiadny hluk ani svetelný či elektromagnetický smog. Len pokoj, ticho a v noci dokonalá tma - ideálne lákadlá pre tých, čo hľadajú zdravý spánok,“ povedala starostka obce Helena Babejová.

Spánkový rezort je spoločným projektom obce a tradičného dodávateľa energií na východe Slovenska Východoslovenskej energetiky (VSE). Prespať sa tu dá v romantickej chalúpke, kde sa môže ubytovať päť ľudí a v ktorej sa kúri výhradne drevom. Pokojnú atmosféru tak dotvára pukotanie ohňa v tradičných keramických kachliach alebo v peci, kde si návštevníci môžu upiecť napríklad aj vlastný chlieb.

Pri kúrení tuhým palivom však môže, aj keď zriedka, dochádzať k nebezpečným únikom oxidu uhoľnatého alebo v horšom prípade k vzniku požiaru. Aby bol spánok v Krajnej Porúbke skutočne pokojný a bezpečný, VSE vybavila každý dom v obci CO aj požiarnym alarmom. Zariadenie dokáže včas upozorniť na prítomnosť jedovatého plynu a predísť tak zbytočnej tragédii.

„Úniky tohto neviditeľného jedovatého plynu, ktorý zrejme spôsobil najviac otráv v histórii ľudstva, sa často končia tragicky. Sme preto radi, že aspoň takto dokážeme pomôcť ľuďom, na ktorých už iní zabudli. Radi však pomôžeme komukoľvek, pretože nám na zdraví ľudí záleží,“ povedal Maroš Baranec, manažér produktových inovácií spoločnosti VSE.