Unikátny „milión hviezdičkový rezort“ privítal prvých turistov

Do Krajnej Porúbky v okrese Svidník začínajú ľudia chodiť za zdravým spánkom. V dedine nedávno otvorili spánkový rezort, ktorý je v cestovnom ruchu raritou.

„Poslala ma sem manželka, aby som si konečne oddýchol“ hovorí Martin. Pracuje ako manažér a býva v centre hlavného mesta. Zle spí najmä kvôli stresu v zamestnaní a električkám, ktoré celú noc rachotia pod oknami jeho bytu.

Na východ Slovenska sa vybral hneď ako si na www.spánkovyyrezort.sk overil, že by spánkový rezort mohol skutočne fungovať. V dedine, kde v noci na oblohe stále vidieť mliečnu dráhu, úspešne dospal veľkú časť spánkového deficitu.

Do Krajnej Porúbky zavítal aj Peter s rodinou. O spoločnom projekte obce a tradičného dodávateľa energií v regióne, Východoslovenskej energetiky (VSE) sa dozvedel zo známeho zahraničného rezervačného portálu.

„Chcel som s rodinou stráviť víkend mimo dosahu mobilných sietí. Jedine tak dokážem deti aspoň na chvíľu odtrhnúť od tabletu a mobilu,“ hovorí Peter. Celá rodina si počas víkendu užívala aj typickú večernú romantiku s praskaním ohňa v piecke.

Práve kvôli tomu, že v dedine sa ešte dnes kúri výhradne drevom a uhlím, bolo treba ešte pred príchodom prvých turistov zaistiť stopercentnú bezpečnosť. Pri spaľovaní tuhého paliva môže, aj keď zriedka, dochádzať k nebezpečným únikom oxidu uhoľnatého, v horšom prípade k vzniku požiaru.

Aby bol spánok v Krajnej Porúbke skutočne pokojný a bezpečný, VSE vybavila každý dom v obci CO aj požiarnym alarmom. Zariadenie dokáže včas upozorniť na prítomnosť jedovatého plynu a predísť zbytočnej tragédii.

„Úniky tohto neviditeľného jedovatého plynu často končia tragicky. Sme preto radi, že sme aspoň takto dokázali pomôcť ľuďom, na ktorých už iní zabudli. Radi však pomôžeme komukoľvek, pretože nám na zdraví ľudí záleží,“ povedal Maroš Baranec, manažér produktových inovácií spoločnosti VSE.